23 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gostyniu. Uczniowie klas I - VIII mieli możliwość oddania głosu na jednego z kandydatów. Radnymi z naszej szkoły zostali: Jan Kogut, Szczepan Szymański oraz Katarzyna Prywer. Gratulujemy!

14 listopada odbyły się ostatnie zajęcia edukacyjne zorganizowane wg harmonogramu dla wszystkich uczniów klas 1-8 w ramach projektu EUKI (Europejska Inicjatywa Klimatyczna) – "Budowanie potencjału współpracy transgranicznej w zakresie efektywności energetycznej". Głównym celem zajęć było wyjaśnienie uczniom, czym jest efektywność energetyczna, a także w jaki sposób i dlaczego należy oszczędzać energię elektryczną i ciepło zarówno w domu, jak i w szkole. Ponadto każdy z uczestników zajęć miał okazję poznać odnawialne źródła energii oraz ich zalety, a także negatywny wpływ nieodnawialnych zasobów energetycznych, takich jak węgiel kamienny, gaz ziemny, czy ropa naftowa. Uczniowie naszej szkoły podczas zajęć edukacyjnych zdali sobie sprawę, że w domu należy stosować pewne zachowania, których skuteczność najpierw będzie można odczuć we własnym portfelu, a dopiero później w skali globalnej. Ponadto młodzież jednogłośnie stwierdziła, że ochrona klimatu zależy od osobistego zachowania każdego z nas. Podczas zajęć zostały również zaprezentowane indywidualne pomysły uczniów, w jaki sposób można zmniejszyć rachunek za prąd w naszych domach (np. gasząc światło, kiedy nie ma konieczności korzystania z niego, wyjmując ładowarkę z gniazdka po całkowitym naładowaniu baterii w telefonie, włączając takie urządzenia jak pralka, czy zmywarka, w momencie, kiedy zostaną całkowicie zapełnione, odmrażając mięso w lodówce, w celu zmniejszenia zużycia energii, a także wiele, wiele innych przydatnych porad). Ponadto w ramach projektu EUKI zostały zorganizowane szkolne konkursy ekologiczne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem:
• "EKO-porady. Wyłącz, zakręć, oszczędzaj!" - skierowany dla uczniów klas 1-3
• "EKO-projekt przyszłości" - skierowany dla klas 5-8
Uczniowie stworzyli bardzo kreatywne prace plastyczne, których wystawę można było podziwiać na holu szkoły. Natomiast najlepsze dzieła będą reprezentowały naszą szkołę 19 listopada w Gostyńskim Ośrodku Kultury "Hutnik" w ramach tzw. "Tygodnia Energii". Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczniom za aktywny udział w zajęciach edukacyjnych, ciekawe pomysły oszczędzania energii oraz udział w szkolnych konkursach ekologicznych.
Szkolny Koordynator Projektu EUKI
Marlena Ciemniak
euki 2022 2023

Obchodzony 10 listopada Międzynarodowy Dzień Jeża był świetną okazją , by uświadomić Świetlikom, jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Jeśli nie będziemy chronić jeży - wkrótce wyginą. Zwierzęta te są bardzo pożądane w naszym ogrodzie. Jeż spokrewniony z ryjówką i kretem, w przeciwieństwie do nich, nie niszczy ogrodu. To właśnie jego dieta sprawia, że dla wszystkich ogrodników jest bardzo pożyteczny. To przecież pogromca ślimaków. Jeśli zatem zamieszka w naszym ogrodzie, nie musimy się obawiać o zbiory owoców, za to skutecznie pozbędziemy się nie tylko ślimaków, ale i wielu uciążliwych owadów. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo naszego kolczastego, jakże sympatycznego przyjaciela.

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach zaborów. Z okazji 104. rocznicy odzyskania wolności klasy szóste i drugie wystąpiły na uroczystej akademii, ale nie same. Zaprosiły do udziału w koncercie pieśni uczniów IVa i IVc, Va, VIIIc, a także chętnych do występu uczniów z Ukrainy. Występujący zaśpiewali popularne pieśni związane z walką o niepodległość. Bardzo ważnym momentem było odśpiewanie czterech zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego", a zaraz potem hymnu Ukrainy, która walczy, aby nie stracić niepodległości. Każda pieśń poprzedzona była krótką prezentacją. Śpiewając, przypomnieli, że niepodległość jest czymś, co trzeba pielęgnować.

Jesteś tutaj: Home Aktualności